مزایای جرم گیری دندان چیست؟ | آیا جرم گیری دندان ها را سفید می کند | کلینیک ژنیک

زمان مطالعه: 5 دقیقه

مزایای جرم گیری دندان چیست؟ | آیا جرم گیری دندان ها را سفید می کند

مزایای جرم گیری دندان چیست؟ | آیا جرم گیری دندان ها را سفید می کند؟ آیا جرم گیری برای دندان ها و مینای دندان ضرر دارد؟آیا نیاز است جرم گیری دندان انجام داد و هر چند وقت یک بار باید این کار را انجام داد؟ در پاسخ این سوالات باید بگوییم جرم گیری دندان بسیار مفید و فواید بی شماری دارد و هر یک سال یک بار برای انجام این کار باید به دندانپزشکی خوب و معتبر مراجعه نمود.

اصولاً انسان ها در طول زندگی خود دوبار دندان در می آورند یک بار از بدون تولد و از دو سه ماهگی تا دو تا سه سالگی که دندان های شیری شروع به پیدایش می کنند و در ادامه کامل می شوند در این زمان دندان ها اگر چه به صورت موقت هستند اما باید رعایت بهداشت و تمیزی در آن ها حفظ و رعایت گردد.

در این دوره اگر چه نیاز به جرم گیری نیست اما مسواک زدن بعد از دو سالگی توصیه شده و اگر کودک نمی تواند باید والدین این کار را برایش انجام دهد و کم کم به کودک آموزش این کار نیز داده شود و قبل از دو سالگی نیز مادر با روش های ساده می تواند دندان های کودک خود را تمیز کند.

اما در این دوره یعنی تا زمانی که دندان های دائمی در نیامده است نیاز به جرم گیری نمی باشد ولی بعد از اینکه دندان های دائمی در آمد مراجعه به پزشک هر شش ماه یکبار ضروری است و اگر دندان ها دارای جرم بود باید هر سال این کار را انجام داد همین مسئله ی به ظاهر ساده می تواند جلوی پوسیدگی دندان ها را بگیرد و از خرابی و از بین رفتن آن ها جلوگیری نماید.

اطلاعات بیشتر
مسواک ارتودنسی | نحوه استفاده از مسواک ارتودنسی چگونه است؟ ژنیک

جرم به مرور زمان که بر روی دندان می ماند باعث تخریب لایه بیرونی دندان یا همان مینای دندان شده و کم کم می تواند به لایه های بعدی یعنی عاج دندان و در نهایت به مغز دندان و ریشه ها سرایت کند و کلاً دندان را از بین ببرد که جای دندان از دست رفته را فقط با ایمپلنت ارزان قیمت جایگزین کرد و دندان جدیدی در فک کاشت پس در نتیجه همین کار ساده و رعایت بهداشت و مسواک زدن می تواند جلوی از بین رفتن دندان ها بگیرد.

مزایای جرم گیری دندان چیست؟ | آیا جرم گیری دندان ها را سفید می کند

جرم دندان چگونه بوجود می آید و آیا بیمه ها هزینه جرم گیری را می پردازند؟

جرم دندان با عدم رعایت بهداشت دندان و مسواک نزدن از غذای مصرفی روزانه و خورده غذاهای مانده در دهان که با بزاق دهان مخلوط شده است به مرور زمان تشکیل پلاکت های کوچکی را می دهند که بر روی دندان ها ماندگار است.

این پلاکت ها که به مرور و با انباشته شدن بر روی هم به وجود می آیند می توانند به خودی خود باعث تخریب و از بین رفتن دندان ها گردند جرم ها به مرور با سفت و سخت شدن بر روی دندان ها اثری بد و رنگی تیره بر روی دندان ها باقی گذاشته و ظاهر دندان ها را بد می کند به صورتی که شخص از خندیدن با دهان باز واهمه دارد.

از دیگر معایب آن بوی بدی است که در دهان می پیچد و همیشه با شخص همراه است و ممکن است دیگران را اذیت کند پس جرم دندان اگر به صورت ساده و روان بخواهیم بیان کنیم از ماندگاری مواد به جای ماده از غذاها که با بزاق دهان ترکیب شده و به مرور و لایه بندی شده به روی دندان ها می ماند و باعث تخریب دندان می گردد جرم ها می توانند از مصرف دخانیات و سیگار نیز بوجود بیایند و دندان ها را سیاه و بدترکیب کنند که راه و چاره آن فقط جرم گیری به صورت هر یک سال می باشد.

اطلاعات بیشتر
فرق درمان ریشه دندان با عصب کشی چیست؟ کلینیک دندانپزشکی ژنیک

بیمه ها معمولاً هزینه جرم گیری را برای یکبار در سال تقبل می کنند و بیماران می توانند از این خدمات بیمه نیز برای جرم گیری استفاده نمایند و این مشوق خوبی برای از بین بردن لکه ها و جرم های دندان می باشد تا از پوسیدگی دندان ها جلوگیری نماییم.

مزایای جرم گیری دندان چیست؟ | آیا جرم گیری دندان ها را سفید می کند

آیا جرم گیری دندان تاثیری در سفید شدن دندان ها یا ماندگاری آن دارد؟

مزایای جرم گیری دندان چیست؟ جرم گیری دندان همان طور که از نامش پیداست گرفتن املاح و یا سیاهی و تیرگی دندان ها بر اثر عوامل مختلفی از قبیل دود سیگار یا پلاک های بر جای مانده از غذایی که می خوریم و عوامل و دلایل دیگر از قبیل رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان بوجود می آیند.

هر بار که جرم گیری صورت می گیرد یک لایه از سطح دندان که همان جرم ها هستند از روی دندان برداشته می شود و دندان به حالت اولیه خود یعنی زمانی که جرم نداشت باز می گردد و کمی در بهتر شدن رنگ دندان ها می تواند تاثیر گذار باشد و وضعیت بهتری داشته باشد و این تاثیر می تواند حداکثر به مدت یک سال دوام بیاورد.

اگر از مسواک استفاده نشود شاید این مدت تنزل داشته و نهایتاً دو تا سه ماه بعد به حالت اولیه و قبل از جرم گیری باز گردد پس اگر می خواهید دندان سفیدی داشته باشید اگر چه جرم گیری تاثیر دارد ولی استفاده از روش های دیگری  از قبیل لمینت دندان و یا بلچینگ می تواند درخشندگی خاصی به دندان های شما بدهد.

اطلاعات بیشتر
هزینه جرم گیری دندان چقدر است؟ | 2 روش اصلی جرم گیری دندان چیست؟ | کلینیک ژنیک

جرم گیری دندان چه معایب و ضررهایی می تواند داشته باشد؟

از معایب جرم گیری دندان ها اگر بخواهیم صحبت بکنیم می تواند در بعضی از افراد حساسیت زا باشد و درد کمی داشته باشند که این درد طبیعی است و این به مرور زمان از بین می رود تاکنون از مضرات جرم گیری جایی ثبت نشده و ضرری به دندان ها نمی رساند چون فقط یک لایه که همان جرم ها هستند را از روی دندان ها جدا سازی کرده و از بین می برد و آسیبی به دندان ها نمی رسد.

مزایای جرم گیری دندان چیست؟ | آیا جرم گیری دندان ها را سفید می کند

چرا باید به صورت دوره ای و هر چند وقت یک بار جرم گیری کنیم؟

جرم گیری کردن می تواند جلوی خیلی از بیماری ها از جمله بیماری های مربوط به دهان و لثه را می تواند از بین ببرد جرم ها به مرور که بر روی دندان می مانند کم کم به نقاط پایین تر دندان ها رسیده و به لثه آسیب می زنند این آسیب حتی می تواند باعث عفونت به بافت های لثه و استخوان فک برسد خیلی از پزشکان یکی از دلایل بیماری های قلبی و عروقی را عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و بیماری های لثه که از جرم روی دندان ها حاصل می گردد می دانند پس جرم گیری در هر یک بار در سال می تواند جلوی خیلی از بیماری ها را بگیرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button