تقویت مینای دندان با 10 روش طلایی که تاکنون نمی دانستید!

زمان مطالعه: 8 دقیقه

تقویت مینای دندان با استفاده از ترفندها و رعایت بعضی از اصول بهداشتی و تغییر سبک تغذیه، می توان بر عمر مینای دندان افزود. توجه دستورالعمل های دندانپزشک خود و مراجعه دوره ای به کلینیک های دندانپزشکی معتبر می تواند در روند تقویت مینای دندان و جلوگیری از تخریب آن کمک کننده باشد.

تقویت مینای دندان یکی از مسائل مهمی است که از آسیب‌های زیان‌آوری، مانند تسکین و دیس‌کالراسیون جلوگیری می کند و دندان‌ها به شکل و سلامتی ایده‌آل خود حفظ می شوند. در ادامه 10 روش طلایی برای تقویت مینای دندان ذکر خواهیم نمود:

 1. استفاده از فلوراید:
  فلوراید به عنوان یک عنصر مهم در حفظ سلامت دندان‌ها شناخته شده است. از محصولات حاوی فلوراید مثل خمیر دندان و آب دهان استفاده کنید.
 2. پیشگیری از تخریب:
  از مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌های اسیدی خودداری کنید تا از تخریب و خراشیدگی مینا جلوگیری شود.
 3. استفاده از خمیر دندان با کلسیم و فسفر:
  خمیر دندان حاوی کلسیم و فسفر می‌تواند به تقویت مینای دندان کمک کند.
 4. استفاده از مسواک نرم:
  مسواک نرم برای جلوگیری از آسیب به مینا و لثه مناسب است.
 5. استفاده از دهانشویه حاوی کلسیم:
  دهانشویه حاوی کلسیم می‌تواند به تقویت مینا کمک کند.
 6. مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین D:
  ویتامین D به حفظ سلامت استخوان و دندان‌ها کمک می‌کند. مواد غذایی مانند ماهی، شیر و تخم‌مرغ حاوی ویتامین D هستند.
 7. انجام اسکالینگ دندان:
  اسکالینگ دندان توسط دندانپزشک می‌تواند به حذف اسیدهای دندان و تقویت مینا کمک کند.
 8. استفاده از مکمل کلسیم:
  در صورت نیاز، می‌توانید مکمل کلسیم مصرف کنید تا به تقویت مینای دندان کمک کنید.
 9. کنترل استرس:
  استرس ممکن است به مشکلات دندانی منجر شود. تمرین و روش‌های مدیریت استرس می‌تواند به حفظ سلامت دندان‌ها کمک کند.
 10. انجام روش‌های پوششی:
  در صورت نیاز، انواع روش‌های پوششی مانند روکش دندان (ونیر) یا کف دندان (اینلی) ممکن است به تقویت مینا کمک کنند.

بهتر است هرگز در مورد مشکلات دندانی خود به تنهایی تصمیم نگیرید و با دندانپزشک متخصص در خصوص تقویت مینای دندان خود مشورت کنید.

بیتشر بدانید: ایمپلنت فوری در تهران کجا بریم؟

تقویت مینای دندان

دلایل تخریب مینای دندان چیست؟

تخریب مینای دندان یک فرآیند تدریجی است که ممکن است از عوامل گوناگون تشکیل شود. دلایل اصلی تخریب مینای دندان عبارتند از:

 1. تخریب (Erosion):
  تخریب ناشی از تماس دندان‌ها با مواد اسیدی است، که می‌تواند از منابع مختلفی نظیر مواد غذایی اسیدی، نوشیدنی‌های گازدار (مثل نوشابه) یا استفاده از مواد شیمیایی نظیر اسیدهای معده باشد. این اسیدها می‌توانند مینای دندان را تخریب کرده و به سطح دندان آسیب بزنند.
 2. تسکین بر اثر آب دهان ناکافی:
  آب دهان کمتر از حد مورد نیاز می‌تواند منجر به خشکی دهان شود، که در نتیجه به کاهش قدرت مقاومت مینای دندان در برابر اسیدها منجر می‌شود.
 3. خراشیدگی (Abrasion):
  خراشیدگی ناشی از فشارها و اصطکاک‌های مکرر به دندان‌ها است. این امور ممکن است از فرآیندهای مکرر مسواک زدن با مسواک نه خوب یا استفاده از اشیاء سخت برای تمیز کردن دندان‌ها باشد.
 4. دیس‌کالراسیون (Attrition):
  این مشکل به تخریب مکرر سطح دندان‌ها ناشی از تماس دندان‌های بالا و پایین همان فرد در حین جویدن یا چرخاندن دندان‌ها گفته می‌شود.
 5. تجویز داروها:
  برخی داروها ممکن است دارای اثرات جانبی بر مینای دندان باشند. به عنوان مثال، داروهایی که میزان ترشح ترهل را افزایش می‌دهند.
 6. استفاده از مواد معدنی ناصحیح:
  مصرف مواد معدنی ناصحیح یا نقصان در تغذیه ممکن است منجر به ضعف مینای دندان شود.
 7. فعالیت‌های بیولوژیکی:
  برخی بیماری‌ها و حتی تغییرات در ساختمان ژنتیکی می‌توانند باعث ضعف مینای دندان شوند.
اطلاعات بیشتر
تیرگی لثه و 5 علل ایجاد آن (درمان، پیشگیری و مراقبت) | ژنیک

برای پیشگیری از تخریب مینای دندان، حفظ بهداشت دهان و دندان‌ها، مصرف مواد غذایی سالم، مراقبت از استفاده از مسواک و مسواک زدن به درستی، و ارتباط با دندانپزشک برای مراقبت دوره‌ای جهت تقویت مینای دندان از مهمترین اقدامات می‌باشند.

بیشتر بدانید: بهترین مرکز کامپوزیت در تهران کجاست؟

تقویت مینای دندان

علائم فرسایش مینای دندان چیست؟

فرسایش مینای دندان ممکن است در اثر تسکین، تسکین شیمیایی، یا دیگر عواملی که به مینا آسیب می‌زنند، رخ دهد. علائم فرسایش مینای دندان شامل موارد زیر می‌شوند:

 1. حساسیت دندان:
  یکی از نشانه‌های اصلی فرسایش مینا، حساسیت دندان به مواد گرم یا سرد، شیرین یا اسیدی است. این حساسیت ممکن است نشانه آسیب به مینا باشد.
 2. تغییرات در رنگ دندان:
  ممکن است دندان‌ها به تدریج رنگ خود را از دست دهند و به نظر سفیدتر یا زردتر بیایند. این تغییرات ممکن است ناشی از کاهش مینا باشد.
 3. حافظه دندان:
  افراد ممکن است احساس کنند که دندان‌هایشان حاد و خشک شده‌اند. این احساس معمولاً به علت کاهش مینا و فرسایش دندان‌ها رخ می‌دهد.
 4. لبه‌های دندان‌ها:
  فرسایش مینای دندان ممکن است منجر به شکستگی لبه‌های دندان شود. این لبه‌ها ممکن است تیزتر شوند و شکل دندان‌ها تغییر کند.
 5. زیبایی دندان:
  افترا به طول و شکل طبیعی دندان‌ها نیز ممکن است نشانه فرسایش مینا باشد.
 6. تغییرات در پوسته‌ی دندان:
  اگر مینای دندان فرسایش یابد، ممکن است پوسته‌های تاریکتر زیرین آشکار شوند که می‌تواند به نظر برسد گوده‌هایی در دندان‌ها ایجاد شده است.
 7. تغییرات در لثه‌ها:
  آسیب به مینا ممکن است باعث تغییرات در لثه‌ها نیز شود. لثه‌ها ممکن است قرمزتر شوند یا بیشتر به خونریزی در اثر برسند.

در صورت مشاهده هریک از این علائم، مهم است که به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا علت این تغییرات بررسی شود و برنامه درمانی مناسب اعمال شود. علاوه بر این، با انجام بازرسی‌های دوره‌ای و نگهداری بهداشت دهان، می‌توان از پیشرفت فرسایش مینای دندان جلوگیری کرد.

بیشتر بدانید: لمینت دندان چقدر در زیبایی دندان ها تاثیر دارد؟

تقویت مینای دندان

چه مواد غذایی برای تقویت مینای دندان مناسب است؟

برخی مواد غذایی می‌توانند به تقویت مینای دندان کمک کنند. این مواد غذایی شامل موارد زیر می‌شوند:

 1. مواد حاوی فلوراید:
  فلوراید یک عنصر مهم برای سلامت دندان‌ها است و به تقویت مینا کمک می‌کند. می‌توانید از آب آشامیدنی حاوی فلوراید و محصولات بهداشتی دهانی مثل خمیر دندان و آب دهان با فلوراید استفاده کنید.
 2. مواد حاوی کلسیم و فسفر:
  کلسیم و فسفر دو ماده معدنی است که به تقویت استخوان و دندان کمک می‌کنند. مواد غذایی مانند شیر و محصولات لبنی، ماهی، تخم‌مرغ و محصولات گندم کامل (مانند نان‌های غنی از فیبر) حاوی این مواد می‌باشند.
 3. مواد غنی از ویتامین D:
  ویتامین D نقش مهمی در جذب کلسیم از روده‌ها دارد و برای حفظ سلامت دندان‌ها نیز اهمیت دارد. منابع غنی از ویتامین D شامل ماهی چرب (مانند ماهی‌های سردابی مثل ماهی سالمون) و محصولات لبنی هستند.
 4. میوه‌ها و سبزیجات خام:
  مصرف میوه‌ها و سبزیجات خام به دلیل حاوی فیبر و آب می‌تواند به تثبیت محیط دهان و تقویت دندان‌ها کمک کند. همچنین، میوه‌هایی مانند سیب که ممکن است به تحریک تولید بیشتر آب دهان منجر شوند، می‌توانند در حفظ سلامت دهان نیز موثر باشند.
 5. آب:
  آب ضروری برای سلامت دهان و دندان‌ها است. آب به ترطیب دهان کمک می‌کند و از تشکیل تسکین جلوگیری می‌کند.
 6. مواد حاوی آنتی‌اکسیدان:
  آنتی‌اکسیدان‌ها که در میوه‌ها و سبزیجات یافت می‌شوند، به کاهش التهاب‌ها و تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کنند که می‌تواند به حفظ سلامت دهان و دندان‌ها کمک کند.
اطلاعات بیشتر
دندانپزشکی در جنت آباد تهران به صورت اقساطی | 2 مزیت اقساطی

توصیه می‌شود که رژیم غذایی تنوع‌پذیر و متعادل داشته باشد تا تمام مواد غذایی لازم برای سلامت دندان‌ها فراهم شود. همچنین، بهتر است مصرف مواد غذایی اسیدی و شیرینی‌های قندی را محدود نموده و مراقبت منظم از بهداشت دهان و دندان را ادامه دهید.

بیشتر بدانید: اشتباهات رایجی که درباره ایمپلنت دندان نمی دانستید!

تقویت مینای دندان

آیا تقویت مینای دندان از طریق طب سنتی امکانپذیر است؟

در طب سنتی، برخی راهکارها و تدابیر برای تقویت مینای دندان مطرح شده‌اند. هرچند که بعضی از این روش‌ها ممکن است مفید باشند، اما باید توجه داشت که این ادعاها عمدتاً بر اساس تجربیات سنتی و کمتر بر اساس تحقیقات علمی قائل شده‌اند. در صورت هرگونه مشکل دندانی، مراجعه به دندانپزشک و استفاده از روش‌های علمی و اثبات‌شده توسط تحقیقات توصیه می‌شود.

مندرجات زیر نمونه‌ای از برخی روش‌های طب سنتی برای تقویت مینای دندان هستند:

 1. استفاده از روغن نارگیل:
  برخی معتقدند که مصرف روغن نارگیل (آب نارگیل) می‌تواند به تقویت مینای دندان کمک کند. این اثرات به عنوان یک ضد‌التهاب و ضد‌باکتریایی احتمالاً به دلیل ترکیبات موجود در روغن نارگیل نظیر اسید لائوریک است.
 2. استفاده از زیره سبز:
  برخی افراد معتقدند که استفاده از زیره سبز می‌تواند به تقویت دندان‌ها و جلوگیری از عفونت‌ها کمک کند. زیرا زیره سبز دارای خواص ضد‌باکتریایی است.
 3. استفاده از مشک و عود:
  بعضی افراد معتقدند که استفاده از مشک و عود به عنوان دهان‌شویه می‌تواند به تقویت دندان‌ها و رفع بوی بد دهان کمک کند.
 4. استفاده از سنجد:
  در برخی فرهنگ‌ها، استفاده از سنجد به عنوان یک راه حفظ سلامت دهان و دندان‌ها مطرح شده است. این ممکن است به دلیل ویتامین C و خواص ضد‌باکتریایی سنجد باشد.

توجه داشته باشید که این روش‌ها ممکن است تاثیرات متفاوتی در افراد داشته باشند و علمی بودن این ادعاها در بسیاری از موارد تایید نشده است. همواره توصیه می‌شود که در مسائل مربوط به سلامت دهان و دندان، از نظر دندانپزشکان متخصص نصیحت گرفته و به روش‌های اثبات‌شده و مدعم علمی توجه کنید.

تقویت مینای دندان

آیا مسواک زدن باعث کاهش مینای دندان می شود؟

اگر مسواک زدن به درستی انجام شود، به عنوان یک عملیات بهداشتی مفید محسوب می‌شود و به تقویت سلامت دهان و دندان‌ها کمک می‌کند. مسواک زدن به منظور حذف باکتری‌ها، پاکسازی آسیب‌های غیرقابل دیدن و حفظ تمیزی دهان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

اما اگر مسواک زدن به درستی انجام نشود یا از مسواک یا مسواک زدن به نحو نادرست استفاده شود، ممکن است به جای بهبود سلامت دهان، موجب آسیب به مینای دندان شود. به برخی اشتباهات متداول که ممکن است منجر به کاهش مینای دندان شوند، شامل موارد زیر می‌شوند:

 1. استفاده از مسواک سخت:
  استفاده از مسواک با سینی‌های سخت می‌تواند منجر به خراشیدگی و آسیب به مینای دندان شود. برای بیشتر افراد، مسواک با سینی نرم تر توصیه می‌شود.
 2. مسواک زدن به شدت:
  استفاده از فشار زیاد و حرکات سخت موقع مسواک زدن می‌تواند به دندان‌ها و لثه‌ها آسیب بزند. تکنیک مناسب مسواک زدن بسیار مهم است.
 3. استفاده از مسواک کم‌کیفیت:
  مسواک‌های کم‌کیفیت ممکن است سینی‌های سخت داشته باشند که باعث آسیب به مینا شوند. استفاده از مسواک‌های با کیفیت و مناسب توصیه می‌شود.
 4. مسواک زدن به طرز نادرست:
  استفاده از حرکات غیرقابل قبول، مثلاً فراماسواکی، می‌تواند به جای پاک کردن موثر، به آسیب دندان‌ها بیافریند.
اطلاعات بیشتر
لیفت لثه یا کانتورینگ لثه چیست؟ | هزینه لیفت لثه در سال 1403

توصیه می‌شود که با دندانپزشک خود در مورد تکنیک‌های صحیح مسواک زدن و انتخاب مسواک مناسب مشورت کنید. همچنین، با انجام بازرسی‌های دوره‌ای در دندانپزشکی، مشکلات زودتر شناسایی و بهبود داده می‌شوند.

تقویت مینای دندان

چه بیماری هایی باعث از بین رفتن مینای دندان می شود؟

مینای دندان یک لایه محافظه‌کننده است که از مواد معدنی مختلف تشکیل شده و نقش حیاتی در حفظ سلامت دندان‌ها ایفا می‌کند. برخی از بیماری‌ها و عوامل مختلف می‌توانند منجر به آسیب و از بین رفتن مینای دندان شوند:

 1. تخریب (Erosion):
  این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که مینای دندان به دلیل تماس مکرر با مواد اسیدی از منابع مختلف مانند میوه‌ها، نوشیدنی‌های اسیدی، یا استفاده از اسیدهای معده آسیب می‌بیند.
 2. تخریب شیمیایی (Chemical Erosion):
  مصرف مواد شیمیایی نظیر مواد معدنی ناصحیح، اسپری‌های ضدعفونی کننده دهان و … ممکن است به تسکین شیمیایی و کاهش مینای دندان منجر شود.
 3. دیس‌کالراسیون (Attrition):
  این پدیده به وجود می‌آید زمانی که دندان‌ها به یکدیگر فشار و اصطکاک می‌آورند و باعث سایش سطح مینا می‌شوند.
 4. تخریب مکانیکی (Abrasion):
  تخریب مکانیکی به علت فشار و اصطکاک‌های ناشی از استفاده از مواد نخوب مسواکی یا استفاده از شیوه‌های نادرست در مسواک‌زدن ایجاد می‌شود.
 5. تخریب در نتیجه برخی عادات مضر:
  عادات مضر مانند گاز کشیدن دود سیگار یا قرار گرفتن اشیاء سفت در دهان می‌تواند باعث تسکین و آسیب به مینای دندان شود.
 6. تخریب در نتیجه برخی بیماری‌ها:
  برخی بیماری‌های سیستمیک مانند برخی اختلالات گوارشی (مثل رفلاکس معده) می‌توانند باعث تخریب و خراشیدگی مینای دندان شوند.
 7. تخریب در نتیجه برخی داروها:
  مصرف برخی داروها مانند آسپرین و داروهای ضدافسردگی ممکن است به تخریب و کاهش مینای دندان منجر شود.

برای جلوگیری از از بین رفتن مینای دندان، مراقبت دوره‌ای از دندانپزشک، استفاده از مسواک مناسب و به روش درست، مصرف غذاهای سالم و کنترل بیماری‌های سیستمیک مهم می‌باشد.

آیا تخریب مینای دندان را باید جدی بگیریم؟

بله. یکی از پیش زمینه های تخریب کامل دندان، از بین رفتن مینای دندان می باشد.

برای جلوگیری از تخریب مینای دندان چه کار باید کرد؟

شستشوی روزانه دو مرتبه و توجه به توصیه های دندانپزشک خود می تواند در این زمینه کمک کننده باشد.

آیا تقویت مینای دندان با دارو امکانپذیر است؟

بله. بعضی از داروهای مکمل می تواند در مقاوم سازی دندان ها کمک کننده باشد. فقط باید از مصرف خودسرانه داروها خودداری نمود. داروهای مکمل باید توسط پزشک مربوطه تجویز شود.

تقویت مینای دندان کودکان چه تاثیری در بزرگسالی آن ها دارد؟

اگر از کودکی دندان ها مواظبت و مقاوم سازی گردد، مطمئناً در بزرگسالی و در دندان های دائمی تاثیری مثبت و به عنوان یک عادت درست پیش خواهد رفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button