موضوعات داغ

هزینه دندان مصنوعی را چگونه از بیمه بگیریم؟ | پروتز و بیمه | ژنیک

آیا هزینه دندان مصنوعی را بیمه ها متقبل می شوند؟ پروتز و بیمه

زمان مطالعه: 5 دقیقه

 هزینه دندان مصنوعی شامل بیمه می شود؟ پروتز و بیمه

آیا هزینه دندان مصنوعی را بیمه ها می پردازند؟ پروتز و بیمه چه رابطه ای با هم دارند؟  بیمه چه کمکی به کسانی که می خواهند از این حامی مالی برای دندان مصنوعی استفاده کنند، چه حمایت هایی می کند؟

البته یک طرف قضیه بیمه ها و مردم هستند و طرف دیگر مراکز دندانپزشکی هستند که با بیمه ای که مردم با آن بیمه قرار دارند، وجود دارد.

بیمه ها یکی از ابزارهای های قدرتمند مالی و حامی کسانی هستند که در تامین و حفظ سلامت خود و یا به کمک کسانی می آیند که حق بیمه سالانه خود را پرداخت کرده اند و در حوادث طبیعی و یا تصادفات تحت پوشش قرار گرفته اند.

این افراد از قبل باید در سر رسید مشخص مثلاً یکساله بیمه نامه های مشخص شده ای را خریداری نمایند تا در زمان هایی که گرفتاری و یا خواهان استفاده از مزایای آن هستند، بتوانند هزینه های خود را تامین نمایند.

این گونه بیمه ها برای قشر محروم جامعه و یا آن دسته از عزیزانی که تمایل به پشتیبانی مالی در زمینه های مختلف از جمله حوادث طبیعی و غیر طبیعی و یا استفاده برای کارهای خاصی از جمله برای تامین هرینه پروتزها و دندان های مصنوعی خود به کار آید.

پروتز و بیمه از قبل ها نیز یک رابطه دو جانبه ای هم برای مصرف کننده و هم برای بیمه وجود داشته است. بعضی از شرکت ها خصوصی و یا موسسات دولتی برای تامین هزینه های درمانی کارکنان خود قراردادهایی را با بیمه های تکمیلی می بستند و علاوه بر بیمه پایه کارکنان از بیمه مکمل برای پوشش صددرصدی هزینه های درمان آن ها کمک می گرفتند.

تعداد کمی از بیمه های درمانی دندانپزشکی هزینه پروتز و دندان مصنوعی را می پردازند و در قرارداد خود چنین بندی وجود دارد و پروتز و بیمه جزئی از قرار داد آن ها است.

پروتز و بیمه

بیمه ها چند درصد از هزینه های پروتز یا دندان مصنوعی را می پردازند؟

فهرست مقاله

اطلاعات بیشتر
بهترین نوع ارتودنسی دندان کدام است؟ | کلینیک دندانپزشکی ژنیک

خیلی از بیمه از دادن هزینه های دندان مصنوعی فراری هستند و زیر بار پرداخت هزینه های پروتز و یا دندان مصنوعی نمی روند. اگر هم قبول کنند، مقدار کمی و در حد نهایتاً 20 درصد را تقبل کنند. البته بعضی از بیمه های پایه چیزی حدود هفتاد تا هشتاد درصد این هزینه ها را برای هر پنج سال یک بار پرداخت می کنند.

این پرداخت ها می تواند کمک هزینه ی خوبی برای بازنشستگان عزیزی باشد که از لحاظ مالی در مضیقه هستند. این گروه از بیمه شدگان می توانند با قراردادی که از طرف سازمان بازنشستگان سازمان خود با بیمه های تکمیلی می بندند و مقدار کمی هر ماهه حق بیمه پرداخت می کنند.

در ادامه می توانند مابقی بیست یا سی درصد را از بیمه مکمل دریافت نمایند و هیچ هزینه ای را متقبل نشوند و این رابطه پروتز و بیمه به این شکل کامل می شود.

در قدیم الایام پروتز و بیمه شاید هیچ سنخیتی با هم نداشتند و بیم ها به هیچ وجه هزینه های دندان های مصنوعی را پرداخت نمی کردند ولی امروزه بیمه ها کمی انعطاف از خود نشان داده اند و پروتز و بیمه جزء بخشی از قرارداد طرفین شده است.

پروتز و بیمه

چه درمان هایی در ندان ها شامل بیمه ها می شوند؟

امروزه به علت هزینه های سرسام آور دندانپزشکی خیلی از سازمان ها به فکر این افتاده اند که دندانپزشکی را هم داخل هزینه های بیمه بگنجانند و کارمندان نیز بتوانند با پرداخت مقدار خیلی کمی حق بیمه از خدمات بیمه دندانپزشکی استفاده نمایند.

در حقیقت بعضی از بیمه ها هزینه بعضی از کارهای دندانپزشکی که جنبه زیبایی دارد را متقبل نمی شوند. کارهایی از قبیل کاشت ایمپلنت دندان و یا بلیچینگ دندان و یا ترمیم دندان های لب پر شده و لمینت دندان را جزء زیبایی دندان می دانند و هزینه آن را نمی پردازند.

هزینه دندان مصنوعی در سال 1402 چقدر است؟ و بیمه ها در این سال چقدر از این مبلغ را پرداخت می کنند؟

در سال 1402 هزینه های پروتز و دندان مصنوعی بیش از 50 درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته است. این افزایش قیمت بر اساس تورم میانگین ماهانه می باشد که رخ داده است. اما بیمه ها به اندازه رشد هزینه ها پوشش مبالغ خود را افزایش نداده اند.

در سال 1402 پروتز و بیمه هیچ سنخیتی با هم ندارند و می توان گفت پرداخت ها در این حوزه افت زیادی داشته است. بیمه شدگان افزایش هزینه ها را باید از جیب خود بدهند و این فاصله رخ داده بین هزینه دندان مصنوعی و هزینه پرداختی بیمه ها هر ساله بیشتر نیز شده و ضرر دو چندانی را متوجه بازنشستگان و یا کارمندان می نماید.

شاید پروتز و بیمه در دندانپزشکی در قدیم اعتباری نداشت ولی امروزه بسیاری از بیمه های مکمل در این زمینه ورود کرده اند.

پروتز و بیمه

هزینه پرداختی با بیمه نیروهای مسلح(پایه و یا دفترچه درمانی) برای پروتز و یا دندان مصنوعی چقدر است؟

پرداختی هزینه دندان مصنوعی برای شاغلین و یا بازنشستگان نیروهای مسلح با مراکزی که طرف قرار داد آن ها می باشند رایگان و یا جاهایی که طرف قرارداد ندارند تا سقف مشخص شده و با ارائه فاکتور هر پنج سال یک بار قابل پرداخت می باشد.

این وضعیت برای سرپرست خانواده و افراد تحت تکفل آن ها که یارانه دفترچه به آن ها تعلق می گیرد، به صورت 100 درصد هزینه ها پرداخت می شود. 

برای دیگر از اعضاء خانواده مثلاً پسر بعد از 22 سالگی و یا دختر شوهر رفته و یا نوه ها و عروس خانواده که هزینه یارانه دفترچه به آن ها تعلق نمی گیرد هر ده سال یک بار می توانند از خدمات پروتز رایگان برخوردار شوند.

در بیمه نیروهای مسلح به نظر میرسد پروتز و بیمه رابطه خوب و مستحکم تری نسبت به بقیه بیمه ها داشته باشند و قابل قبول تر و قابل درک می باشد.

پروتز و بیمه

آیا بیمه تامین اجتماعی هزینه های دندانپزشکی را متقبل می شود؟

معمولاً بیمه تامین اجتماعی به علت فراگیر بودن و به علت این که نفرات زیادی را تحت پوشش دارد هزینه زیادی برای دندان ها و یا پروتز متقبل نمی شود و مقدار کمی در حدود درمان های سطحی را پوشش می دهد.

این بیمه با هیچ یک از دندانپزشکی های خصوصی قرارداد ندارد و از آن ها حمایت نمی کند. این بیمه دارای چند بیمارستان محدود در مراکز استان ها است که خدمات دندانپزشکی با بیمه تامین اجتماعی ارائه می دهند که به علت شلوغی و ازدهام ارزش نوبت گیری و انتظار برای درمان دندان یا برای پروتز را ندارد.

در این بیمه رابطه ای بین پروتز و بیمه معنایی ندارد و نمی تواند از پس هزینه های زیاد افراد بی شماری که بازنشسته هستند و تحت پوشش این بیمه هستند بر بیاید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button